UCHWAŁA Nr  XLII/285/06

RADY GMINY RZECZYCA

z dnia 14 września 2006 r.

w sprawie zasad oraz trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust.2 pkt. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203, Nr 167, poz. 1759), art. 81 i 82 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 238, poz. 2390) oraz art. 176 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r.  o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104, , Nr 169, poz. 1420; z 2006 r.  Nr 45, poz. 319) Rada Gminy  Rzeczyca uchwala, co następuje:

I. Zasady ogólne .

§ 1. 1.  Z budżetu Gminy Rzeczyca mogą być udzielane dotacje celowe na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków znajdujących się na obszarze Gminy Rzeczyca, jeżeli:

1)     obiekt znajduje się w złym stanie technicznym,

2)     obiekt posiada istotne znaczenie zabytkowe, historyczne, artystyczne lub naukowe dla Gminy Rzeczyca.

2. Dotacja może być udzielona osobie fizycznej, prawnej , jednostce organizacyjnej, która posiada tytuł prawny do zabytku, o którym mowa w ust. 1 zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

§ 2. Dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane może obejmować nakłady konieczne na realizację prac, o których mowa w art. 77 ustawy                      o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

§ 3. 1. Warunkiem ubiegania się o dotację i udzielenia dotacji z budżetu Gminy Rzeczyca jest udokumentowanie posiadania środków własnych na wykonanie części prac objętych wnioskiem.

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, dotyczących np. obiektów o wyjątkowym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego, udzielający dotacji – na wniosek wnioskodawcy- może odstąpić od wymogu, o którym mowa w ust. 1.

3. Za środki własne uważa się środki wnioskodawcy oraz środki pozyskane przez niego ze źródeł innych niż sektor finansów publicznych w tym budżet Gminy Rzeczyca  lub  jej jednostki organizacyjne.

§ 4. 1. Dotacja może być udzielona w wysokości do 50% nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich  lub robót budowlanych przy zabytku, o którym mowa w  § 1 ust. 1 pkt. 1.

2. Jeżeli zabytek, którym mowa w  § 1 ust. 1 pkt. 1 posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową lub wymaga złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych , dotacja może być udzielona w wysokości do 100% nakładów koniecznych na wykonanie tych prac lub robót.

3. W przypadku, jeżeli stan zachowania zabytku, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt. 1 wymaga niezwłocznego podjęcia prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku, dotacja może być również udzielona do wysokości 100% nakładów koniecznych na wykonanie tych prac lub robót.

§ 5.  Łączna wysokość dotacji udzielonych z budżetu gminy oraz z innych źródeł sektora finansów publicznych nie może przekraczać 100% nakładów koniecznych na wykonanie tych prac lub robót.

II. Tryb postępowania o udzielenie dotacji

§ 6. Osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna, o której mowa w § 1 ust. 2 składa wniosek o udzielenie dotacji do Wójta Gminy Rzeczyca.

§ 7. Złożony do Wójta wniosek powinien zawierać:

1)  imię i nazwisko oraz adres zamieszkania wnioskodawcy lub pełną nazwę i siedzibę jednostki organizacyjnej będącej wnioskodawcą;

2)  wskazanie zabytku z uwzględnieniem miejsca jego położenia ,

3)  wskazanie tytułu prawnego do użytkowania zabytku;

4)  określenie wysokości dotacji, o którą ubiega się wnioskodawca;

  5) deklaracja wielkości środków własnych przeznaczonych na wykonanie prac lub robót.

6)  oświadczenie wnioskodawcy o uzyskanych dotychczas środkach publicznych oraz o wnioskach o udzielenie dotacji złożonych do innych jednostek sektora finansów publicznych na dofinansowanie prac lub robót;

7)  oświadczenie o sytuacji finansowej wnioskodawcy.

§ 8. Do złożonego wniosku o dotację z budżetu gminy winno być załączone:

1)     pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych oraz projekt techniczny i pozwolenie na budowę gdy wniosek dotyczy prac lub robót przy zabytku nieruchomym lub program prac, gdy wniosek dotyczy prac przy zabytku ruchomym,

2)      kserokopia decyzji o wpisie do rejestru zbytków,

3)     dokument potwierdzający tytuł prawny do zabytku,

4)     harmonogram oraz kosztorys przewidywanych lub wykonanych prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych,

5)     wykaz prac lub robót wykonanych w okresie poprzedzającym dzień złożenia wniosku.

§ 9. Wnioski o udzielenie dotacji składa się :

1)     w roku  2006 do 10 listopada

2)     w latach następnych do 30 września .

§ 10. 1. Dotacje przyznaje Rada Gminy Rzeczyca na wniosek Wójta Gminy Rzeczyca.

2. W uchwale Rady Gminy Rzeczyca określa się nazwę otrzymującego dotację, prace lub roboty na wykonanie których przyznano dotację oraz kwotę przyznanej dotacji.

III. Zasady przekazywania dotacji

   § 11. Środki finansowe przekazywane będą na podstawie zawartej umowy, w całości - po zakończeniu prac, na wykonanie, których została przyznana dotacja i przyjęciu rozliczenia.

    § 12. Umowa powinna zawierać w szczególności:

1)  opis prac lub robót i termin ich wykonania;

2)  wysokość dotacji i tryb płatności uzależniony od wyniku każdorazowej kontroli postępu prac lub robót i rozliczenia tych wydatków,

3)  wysokość środków własnych

4)  sposób i termin rozliczenia udzielonej dotacji oraz zasady zwrotu niewykorzystanej dotacji;

 5)  zobowiązanie ubiegającego się o dotacje do poddania się pełnej kontroli w zakresie

       należytego wykonania prac lub robót w tym udostępniania niezbędnej dokumentacji,

6)  obowiązek złożenia sprawozdania z wykonania zadania na formularzu stanowiącym załącznik do umowy w terminie wskazanym w umowie,

 7) zobowiązanie wnioskodawcy do stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych w odniesieniu do środków pochodzących z udzielonej dotacji,

 8)   tryb rozwiązania umowy.

            § 13. 1.  Wypłata kwoty dotacji może nastąpić po udokumentowaniu przez wnioskodawcę poniesionego wkładu własnego, z zastrzeżeniem § 4 ust. 2.

            2. W przypadku, gdy wnioskodawca nie udokumentuje poniesienia wkładu własnego w wysokości deklarowanej we wniosku wypłata dotacji nastąpi w kwocie proporcjonalnej do wysokości poniesionego wkładu własnego.

§ 14. Rozliczenie dotacji stanowi zestawienie wszystkich poniesionych wydatków       z wyodrębnieniem wydatków poniesionych z udzielonej dotacji. Do zestawienia wnioskodawca zobowiązany jest dołączyć uwierzytelnione przez pracownika Urzędu Gminy w Rzeczycy kopie następujących dokumentów :

1) umów z wykonawcami robót, a w przypadku robót, których wykonawca powinien być wyłoniony w drodze przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych , informacje                       o przeprowadzonym postępowaniu o udzielenie zamówienia.

2) rachunków lub faktur wraz z dowodami uiszczenia wynikających z nich należności,

3) dokumentacji powykonawczej lub sprawozdania merytorycznego z przeprowadzonych prac,

4) kosztorysu powykonawczego przeprowadzonych prac sfinansowanych w roku budżetowym ze środków własnych i dotacji, ze względu na rodzaj kosztów i źródło finansowania,

5) protokołu odbioru wykonanych prac

IV. Tryb kontroli wykonywanego zadania i prawidłowości wykorzystania dotacji

§ 15. Dotacje celowe nie mogą być wykorzystane na inne cele niż określone w umowie.

§ 16. Sposób wykorzystania przyznanej dotacji celowej podlega kontroli i ocenie, którą prowadzą właściwe merytorycznie komórki organizacyjne Urzędu Gminy przede wszystkim w zakresie:

1)     stanu realizacji zadania,

2)     efektywności, rzetelności i jakości wykonania zadania,

3)     zgodności wydatkowania dotacji z celem, na który została przyznana,

4)     gospodarności i rzetelności w sposobie wydatkowania środków Gminy Rzeczyca,

5)     prowadzenia dokumentacji określonej w przepisach prawa i postanowieniach umowy.

§ 17. Pomiot otrzymujący dotację celową zobowiązany jest udostępnić na każde żądanie dokumentację finansową, budowlaną oraz wszelką inną, niezbędną do dokonania sprawdzenia należytego wykorzystania dotacji.

§ 18. Podmiot otrzymujący dotację celową przedstawia sprawozdanie z wykonania zadania w terminie określonym w umowie.

§ 19. Przyznane dotacje celowe, niewykorzystane w danym roku podlegają zwrotowi w części, w jakiej zadanie nie zostało wykonane.

§ 20. Dotacje celowe wykorzystane niezgodne z przeznaczeniem lub pobrane w nadmiernej wysokości podlegają zwrotowi zgodnie z obowiązującymi przepisami.

§ 21. Wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem wyklucza prawo do ubiegania się o przyznanie dotacji przez kolejne pięć lat.

V. Postanowienia końcowe

§ 22. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Rzeczyca.

§ 23. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia.

Przewodniczący Rady Gminy

                                                                                   mgr Andrzej Gwizdoń

Uzasadnienie

Przepisy ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wprowadziły konieczność określenia przez radę Gminy Rzeczyca zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków dla podmiotów nie zaliczanych do sektora finansów publicznych . Powyższa konieczność wynika ponadto z potrzeby zapewnienia przez Gminę Rzeczyca właściwej i skutecznej ochrony konserwatorskiej zabytków, będących świadectwem historii naszej Gminy. Z uwagi na powyższe celowym jest przyjęcie proponowanej uchwały.