UCHWAŁA Nr XX/ 137 /04
RADY GMINY RZECZYCA
z dnia 30 czerwca 2004 r.
w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu Gminy Rzeczyca na cele publiczne związane z realizacją zadań Gminy podmiotom niezliczonym do sektora finansów publicznych i niedziałającym w celu osiągnięcia zysku, sposobu jej rozliczania oraz kontroli wykonania zadania zleconego będącego przedmiotem dotacji.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( tj. Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz.1591; z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 214, poz.1806; z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055) i art. 118 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych ( t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 15 poz. 148, Nr 45, poz. 391, Nr 65, poz. 594, Nr 96, poz. 874, Nr 166, poz.1611, Nr 189, poz. 1851, z 2004 r. Nr 19, poz.177, Nr 93, poz.890 ) Rada Gminy Rzeczyca uchwala, co następuje:
§ 1.1. Dotacje z budżetu Gminy Rzeczyca może uzyskać podmiot nie zaliczony do sektora finansów publicznych i niedziałający w celu osiągnięcia zysku, zwany dalej „podmiotem”, jeżeli będą spełnione niżej określone warunki:
1) dotacja zostanie przeznaczona na realizację zadań publicznych Gminy Rzeczyca, zwanej dalej „gminą”, innych niż określone w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U.Nr 96, poz.873, z 2004 r. Nr 64, poz.593)
2) podmiot uzyska zlecenie gminy na realizację zadania, o którym mowa w pkt 1 na warunkach określonych w umowie
3) zostanie zachowany tryb postępowania o udzielenie dotacji, sposobu jej rozliczania oraz poddanie się przez podmiot kontroli gminy w zakresie wykonywania zleconego zadania, które określa niniejsza uchwała
2. Postępowanie o udzielenie dotacji jest jawne, w trakcie postępowania uczestnikom przysługuje prawo uzyskiwania informacji na temat jego przebiegu.
3. Do zamówień na dostawy, wykonanie usług i robót budowlanych, opłacanych ze środków pochodzących z dotacji, podmiot winien stosować przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U.Nr 19, poz.177).
§ 2.1. Ustala się termin składania wniosków przez podmioty określone w §1.1. ubiegające się o otrzymanie dotacji na realizację zadań własnych gminy do dnia 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy do Urzędu Gminy w Rzeczycy pod rygorem odrzucenia.
2.Podmiot ubiegający się o dotację powinien przedstawić Gminie wniosek, według wzoru określonego w załączniku Nr 1 do niniejszej uchwały, zawierający:
1) dane podmiotu ubiegającego się o dotację
2) opis zadania
3) kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania
4) dodatkowe uwagi i informacje wnioskodawcy
5) załączniki i ewentualne referencje, w tym:
- aktualny wyciąg z rejestru
- sprawozdanie finansowe i z działalności za ostatni rok
- oświadczenie podmiotu, że nie działa w celu osiągnięcia zysku
6) podpisy osób reprezentujących podmiot upoważniony do składania oświadczenia woli.
3. Gmina może zwrócić się do podmiotu o przedstawienie innych dokumentów dla ustalenia zdolności realizacyjnych.
4. W przypadku stwierdzenia uchybień formalnoprawnych lub innych uchybień podmiot zostaje wezwany do ich usunięcia w terminie 3 dni od dnia doręczenia wezwania nie później jednak niż w terminie do 10 października poprzedzającego rok wykonania zadania.
§ 3.1.Wniosek o przyznanie dotacji na realizacje zadania publicznego rozpatruje Wójt Gminy Rzeczyca, biorąc pod uwagę w szczególności:
1) spełnienie warunków formalnoprawnych wniosku
2) znaczenie zadania dla realizowanych przez gminę celów publicznych
3) kwotę oczekiwanej dotacji
4) celowość i efektywność wykorzystania środków publicznych
5) ocenę możliwości rzetelnego wykonania zadania publicznego przez podmiot wnioskujący
6) analizę i ocenę poprzednich przedsięwzięć danego podmiotu, zwłaszcza uzyskanych efektów, spełnienia celów, rzetelności i terminowości ich realizacji oraz rozliczenia otrzymanych na ten cel środków.
§ 4.1. Zlecenie wykonania zadania oraz udzielenie dotacji na jego realizację następuje na podstawie pisemnej umowy zawartej między Wójtem Gminy Rzeczyca a podmiotem.
2. Umowa, o której mowa w ust.1 powinna zawierać:
1) oznaczenie stron umowy
2) określenie czasu, na który została zawarta
3) szczegółowy opis zadania, termin i miejsce jego realizacji
4) określenie kwoty dotacji przeznaczonej na wykonanie zleconego zadania, trybu płatności uwzględniającego harmonogram realizacji zadania oraz sposobu i terminu jej przekazania
5) tryb kontroli wykonywania zleconego zadania,
6) sposób rozliczenia dotacji dokumentujący wykorzystanie dotacji zgodnie ze zleceniem
7) zobowiązanie podmiotu do rozliczenia dotacji najpóźniej do 10 stycznia roku następującego po udzieleniu dotacji oraz ewentualnego zwrotu części niewykorzystanej dotacji do końca roku budżetowego, w którym dotacja została udzielona.
3. Zmiany umowy wymagają sporządzenia aneksu.
§ 5. Gmina dokonuje kontroli i oceny realizacji zadania zleconego podmiotowi, a w szczególności:
1) stanu realizacji zadania
2) efektywności, rzetelności i jakości wykonywanego zadania
3) prawidłowości wykorzystania środków publicznych otrzymanych przez podmiot na realizację zadania
4) prowadzenie dokumentacji, zapewniającej należytą identyfikację dokonanych wydatków z dotacji z uwzględnieniem postanowień umowy i innych przepisów prawa.
§ 6.1. Rozliczenie zleconego zadania powinno umożliwić ocenę wydatkowania przyznanej dotacji pod kątem prawidłowości, celowości oraz zgodności z przyjętym wnioskiem i podpisaną umową.
2. W celu rozliczenia dotacji podmiot zobowiązany jest przedłożyć kserokopie dowodów źródłowych potwierdzających wykonanie zleconego zadania wraz ze zestawieniem wszystkich dowodów oraz sprawozdaniem finansowym i merytorycznym z rozliczenia dotacji podpisanych przez kierownika i głównego księgowego podmiotu.
Sprawozdanie finansowe i merytoryczne z rozliczenia dotacji podpisane przez kierownika i głównego księgowego podmiotu przedkładane jest Radzie Gminy Rzeczyca i ogłaszane na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Rzeczycy.
3. Właściwym do kontroli rozliczenia dotacji pod względem merytorycznym jest kierownik odpowiedniego referatu Urzędu Gminy w Rzeczycy a pod względem finansowym Skarbnik Gminy Rzeczyca.
4. Jeżeli w wyniku dokonanych kontroli zostaną stwierdzone nieprawidłowości lub przedłożone rozliczenie nie umożliwia właściwej oceny wykonania zadania Wójt Gminy Rzeczyca zleca przeprowadzenie dodatkowej kontroli.
§ 7. 1.Dodatkową kontrolę zarządza Wójt Gminy Rzeczyca.
2. Czynności kontrolne są przeprowadzane jednoosobowo lub przez zespół osób, na podstawie upoważnień do przeprowadzenia kontroli wydanych przez Wójta Gminy Rzeczyca.
3. Kontrola może być przeprowadzona w dniach i godzinach pracy podmiotu, a także w dniach i godzinach wolnych od pracy lub poza normalnymi godzinami pracy, jeżeli na terenie podmiotu przebywa osoba lub osoby wykonujące pracę.
4. Przeprowadzający kontrolę jest upoważniony do wstępu i poruszania się po terenie kontrolowanego podmiotu.
5. Kontrola przeprowadzona jest w siedzibie podmiotu i w innych miejscach związanych z realizacją zadania.
6. Czynności kontrolne mogą być prowadzone również w siedzibie Urzędu Gminy w Rzeczycy.
7. W toku kontroli kontrolujący ma prawo w szczególności do:
1) dokonywania oględzin miejsc wykonywania zleconego zadania
2) sprawdzania dokumentów związanych z realizacją zleconego zadania
3) sporządzania odpisów lub kserokopii dokumentów poświadczonych za zgodność przez kierującego podmiotem, wykonywania zdjęć fotograficznych i wykorzystywania innych środków audiowizualnych do udokumentowania stanu faktycznego
4) żądania od kierującego podmiotem lub innych osób działających z jego upoważnienia i wykonujących czynności na rzecz tego podmiotu do składania pisemnych i ustnych wyjaśnień.
§ 8.1.Ustalenia z kontroli spisuje się w protokole kontroli, który podpisuje przeprowadzający kontrolę i kierujący kontrolowanym podmiotem lub osoba przez niego upoważniona.
2. W przypadku odmowy podpisania protokołu przez kierującego kontrolowanym podmiotem lub osobę przez niego upoważnioną, przeprowadzający kontrolę zamieszcza odpowiednią adnotację o przyczynach odmowy podpisania protokołu lub braku podania przyczyny.
§ 9.1. Kierujący kontrolowanym podmiotem lub osoba przez niego upoważniona, może w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołu wnieść umotywowane zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole a przeprowadzający kontrolę jest obowiązany dokonać ich analizy, zbadać przedstawione dowody i w uzasadnionych przypadkach uzupełnić protokół.
2. Wójt Gminy Rzeczyca po zapoznaniu się z protokołem kontroli może wydać zalecenia, które podmiot powinien wykonać w sposób i w terminach określonych.
§ 10. Środki przekazane w ramach dotacji wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem bądź z pominięciem trybu określonego ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U.Nr 19, poz.177) podlegają zwrotowi na konto Urzędu Gminy w Rzeczycy wraz z odsetkami ustawowymi od dnia przekazania dotacji do dnia zwrotu.
§ 11. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Rzeczyca.
§ 12. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego
Przewodniczący Rady Gminy
mgr Andrzej Gwizdoń
Załącznik
do uchwały Nr XX/137/04
Rady Gminy Rzeczyca
z dnia 30 czerwca 2004 r.
WNIOSEK PODMIOTU
O UDZIELENIE DOTACJI Z BUDŻETU GMINY RZECZYCA
PODMIOTOM NIEZALICZANYM DO SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH I
NIEDZIAŁAJĄCYM W CELU OSIĄGNIECIA ZYSKU
I Dane na temat podmiotu ubiegającego się o dotację
1. Pełna nazwa podmiotu:
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
2. Cele statutowe i przedmiot działania:
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
...........................................................................................................................................
3. Dokładny adres:
...........................................................ul.............................................................................
gmina..............................................................powiat..........................................................
województwo.....................................................................................................................
4. Telefon
.................................fax..................................e-mail.............................................
5. Nazwa banku i numer rachunku:
.......................................................................................
6. Nazwiska i imiona oraz funkcje osób upoważnionych do reprezentowania podmiotu
w
kontaktach zewnętrznych i posiadających zdolność do podejmowania zobowiązań
finansowych w imieniu podmiotu (zawierania umów):
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
7. Osoba upoważniona do składania ewentualnych wyjaśnień i uzupełnień
dotyczących
wniosku (imię i nazwisko oraz numer telefonu kontaktowego):
............................................................................................................................................
II Opis zadania
1. Nazwa zadania
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
2. Cel zadania:
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
3. Termin i miejsce realizacji:
............................................................................................................................................
4. Opis, diagnoza problemu społecznego, którego dotyczy zadanie:
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
5. Opis kolejnych działań planowanych przy realizacji zadania:
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
6. Zakładane rezultaty realizacji zadania:
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................
7. Posiadane zasoby – kadrowe z opisem kwalifikacji, lokalowe, finansowe i inne
ważne z
punktu widzenia realizacji zadania:
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
8. Poprzednie przedsięwzięcia realizowane przez podmiot:
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
III Kalkulacja przewidywanych kosztów realizacji zadania
1. Całkowity koszt: ...........................
........................................ zł
W tym wnioskowana wielkość dotacji: ..................................zł
W tym wielkość środków własnych .......................................zł
2. Uwagi mogące mieć znaczenie przy ocenie kosztorysu:
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
...........................................................................................................
3. Pozafinansowy wkład własny podmiotu w realizację zadania:
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
4. Dodatkowe uwagi lub informacje wnioskodawcy:
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
..................................................................................................
(podpis osoby upoważnionej do składania oświadczeń woli w imieniu podmiotu)
Załączniki:
1. Statut lub inny dokument potwierdzający formę organizacyjną lub podstawa
prawna działania
2. Sprawozdanie finansowe i z działalności za ostatni rok
3. Oświadczenie wnioskodawcy, że jest uprawniony do ubiegania się o przyznanie
dotacji dla
podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych i niedziałających w
celu osiągnięcia
zysku.